Erdoğan’ı Korumanın Bedeli Emekli Maaşıyla Ödendi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları için harcanan miktar her geçen gün katlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarında yer alan bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı korumalarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı için geçen yıl tam bir milyar 77 milyon 543 bin TL harcandı.

Birgün’de yer alan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı için 2023’te her gün 2 milyon 952 bin TL harcanmış oldu. Başkanlık için bir önceki yıl yapılan toplam ödeme, 526 milyon TL olarak kayıtlara geçmişti. Bu tutar, 63 bin 377 kişinin aldığı aylık asgari ücrete eşit. Yine bu tutar, en düşük emekli maaşı olan aylık 10 bin TL’yi alan 107 bin 754 kişinin maaşına eşit.

AİLE BİREYLERİ DE KORUNUYOR

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, sadece Erdoğan’ın değil, aile bireylerinin güvenliğinden de sorumlu. Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkeler ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü binada güvenliği sağlamakla yükümlü. Bunun dışında Türkiye’ye konuk olarak gelen ülkelerin devlet başkanları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve bakanların yakın koruma hizmeti de bu başkanlıkça sağlanıyor.

ARAÇ SAYISI BİLİNMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruma sayısı ile ilgili resmi bir açıklama bulunmuyor. Kaç kişiden oluştuğu ve bünyesindeki araç sayısı yıllardır kamuoyuyla paylaşılmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x