Fenerbahçe’nin stat ismi değişecek mi: İkinci ‘Atatürk’ engeli

Fenerbahçe’de stat isim değişikliği için üyeler tarafından Yönetim Kurulu’na yetki verildi. ‘Spor Genel Müdürlüğü Tesislere Ad Verme Yönetmeliği’ne göre Fenerbahçe, stadına Atatürk’ün adını veremiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan izin alınması gerekiyor. Ancak Spor Genel Müdürlüğü yönetmeliğe göre bir şehirde sadece bir stada Atatürk adı verilebiliyor.

Ajansspor’un haberine göre, bu noktada Gençlik ve Spor Bakanlığı ya yönetmeliğe dayanarak, “Hayır” diyecek, ya da yönetmelikte bir değişikliğe gidecek. Değişiklikte büyük şehirler için bir istisna tanınabilir. Bu durumda Fenerbahçe stadına Atatürk’ün adını koyabilecek.

Yönetmeliğin “Ad verme ile ilgili yasaklar” başlığı altında yer alan 7. maddenin üç fıkrası statlara “Atatürk” ismi verilmesine dair düzenlemeyi içeriyor:

“(1) Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan ve işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk’e ilişkin adlar ve sıfatlar verilemez.

(2) Bir şehirde benzer tesislerden sadece bir tanesine Atatürk’e ilişkin adlar verilebilir.

(3) Bir il, ilçe, belde, köy ve mahallede bulunan aynı amaçlı tesislere aynı adlar verilemez.”

Yaklaşık 75 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük stadı olan Atatürk Olimpiyat Stadı, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne de ev sahipliği yapmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x