Biden yine yanıldı… Erdoğan’a özendi

ABD Başkanı Joe Biden sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Enflasyonun düşmesine rağmen fiyatlarını geri getirmeyen şirketlere açık olmak gerekirse: Fiyat şişirmelerine son vermenin zamanı geldi. Amerikalı tüketiciler, bir mola verin.” ifadelerini kullandı.

Biden, bu sözleriyle, enflasyonun düşmesine rağmen fiyatlarını düşürmeyen şirketlere karşı sert bir tavır sergiledi.

Biden, ayrıca, şirketlerin fırsatçılık yaparak, tüketicilerden haksız yere fazla para almasını engellemek için yasal düzenlemeler yapacağını da vurguladı.

BIDEN YANLIŞ YORUMLADI

Biden açıklamasında enflasyonun düşmesine rağmen fiyatların düşürülmediğinden yakınıyor.

Ancak enflasyon düşmesi fiyat düşmesi anlamına gelmiyor. Bu durum fiyatların artışının düşmesi anlamına gelmekte. Yani fiyatlar hala artıyor çünkü enflasyon pozitif yönde ilerliyor.

Biden, bu konuda da yanlış bir yorum yaptı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Biden’ın bu sözleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadelerini akıllara getirdi.

Erdoğan, Fahiş fiyat artışlarıyla ilgii şunları söylemişti:

“Alınan tedbirler, kesilen cezalar ve diğer engellemeler sayesinde otomotiv piyasasında yaşanan spekülatif fiyat artışları ortadan kalkmaya başladı. Daha 1 ay öncesine kadar güya araç kıtlığından dolayı fiyatlar sürekli artarken, bugün artık indirimleri hatta kampanyaları konuşuyoruz. Benzer bir tablonun konut ve kira fiyatlarında da yaşanacağına inanıyoruz. Konut ve kira sektöründe piyasanın dengesini bozan, fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar uygulayacağız. Adil, dürüst, özenli ve makul şekilde hareket etmeyerek fırsatçılık peşinde koşanlara kesinlikle nefes aldırmayacağız. Aynı şekilde çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışlarını da yakın takibimize aldık. Devletimiz, asrın felaketinin yaralarını sarmaya, bir an önce vatandaşlarını güvenli yuvalarına kavuşturmaya çalışırken birilerinin aşırı kar hırsıyla farklı işlere tevessül etmesine asla tahammülümüz yoktur. Denetimler sonucunda şayet burada da bir sorun, sıkıntı, fırsatçılık tespit edersek gereği neyse onu yapmaktan çekinmeyeceğiz. Milletimizi haksız fiyat artışlarından, stokçuluktan, güvensiz ürünlerden ve aldatıcı ticari uygulamalardan korumaya kararlılıkla devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x