CHP Genel Başkan Yardımcısı Adem: ‘Yangın bahane, imar şahane’

Cumhuriyet Halk Partisi, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, orman alanlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar hakkında basın açıklaması paylaştı.

Kararı eleştiren Adem, “11 ilde 1 milyon metrekareden fazla orman alanının orman vasfı kaldırılmak isteniyor. AKP iktidarı yanan, yakılan orman alanlarını ıslah edip yeniden ağaçlandırmak yerine beton binalar dikmeyi marifet sayıyor. Bu karar doğru değil, şiddetle karşı çıkacağız.” dedi

‘MİNAREYİ ÇALAN KILIFINA UYDURUR’

Adem’in konu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan’ın kararıyla İstanbul, Antalya, İzmir, Balıkesir, Kütahya, Manisa, Muğla, Mersin, Sivas, Trabzon ve Yozgat’ta bazı alanlar orman sınırları dışına çıkarılıyor. Bu alanların bazıların, orman yangınları sonrasında yok olan yerler olduğunu biliyoruz. Minareyi çalan kılıfına uydurur misali; ‘orman sınırları dışına çıkarılan alanların iki katından az olmamak üzere, devletin hüküm ve tasarrufu altında veya Hazine’nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) tarafından Orman Genel Müdürlüğü’ne orman tesis etmek üzere tahsis yapılacağı’ iddia ediliyor. Bu konuda AKP iktidarının sabıkası ortada. İktidarları döneminde yapılan değişikliklerin tamamı, orman alanlarının amaç dışı kullanımı ve orman varlığının yandaşa peşkeş çekilmesine yöneliktir. Yönetmelikle ormanlar; deyim yerindeyse beton lobisin arka bahçesine dönüştürülmek isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz.”

‘İKTİDAR KORUMA STATÜSÜNÜ KALDIRMAK İSTİYOR’

“AKP iktidarı çok geniş bir orman alanını daha orman vasfını silerek koruma statüsünü ortadan kaldırmak istiyor” diyen Adem, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Yeraltı suları tükeniyor, su kaynakları hızla azalıyor. Ağaçlar kesiliyor. Ülkeyi neredeyse çeyrek asırdır yöneten AKP iktidarı göz önündeki bu felakete karşı tek bir önlem dahi almıyor. Önlem almayı bırakın! Ormanlık alanları imara açarak engel oluyor. Türkiye‘de her kesimin bu konuya büyük bir duyarlılıkla yaklaşması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x