Emekli, Memur Maaşlarına ve Asgari Ücrete Yapılacak Zamlar Enflasyondan Sonra Nasıl Şekillendi?

TÜİK, ekim ayı enflasyonunu açıkladı. Buna göre maaş zamlarına yönelik hesaplamalar başladı. Enflasyon farkları, emekli ve memurun maaş zamlarına nasıl yansır? Asgari ücrete ne kadar zam gelir? Milyonlarca kişiyi ilgilendiren zamlar 2024’te alım gücünü yükseltecek mi?

Ekim ayında aylık enflasyon beklentileri altında kalarak yüzde 3,43 oldu. Buna göre gözü maaş zamlarında olan milyonlarca emekli, memur, asgari ücretli 2024 maaşlarını hesaplamaya başladı.

Milyonlarca memur ve emekli enflasyon oranlarını takipte. Maaş zamlarında tablo giderek netleşiyor.

Memur, SGK, Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiren ekim enflasyonu aylık yüzde 3,43 olurken, temmuz ayında yüzde 9,49, ağustosta yüzde 9,09, eylülde de yüzde 4,75 olan enflasyon farklarına eklendi. 

Zam oranı 2024 Ocak’ta maaşlara yansıyacak. Aylık enflasyon oranlarına göre kasım ve aralık aylarında da enflasyon verileri sonrasında birikimli hesaplanacak.

Memur maaş zam oranı ne kadar hesaplanıyor?

Memur ve memur emeklilerinin 2024-25 yıllarına yönelik toplu sözleşme görüşmelerinden 2024 yılı için yüzde 15 zam kararı çıkmıştı. 

Ekim ayı enflasyonunun yüzde 3,43 açıklanmasıyla memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme zammına bu oran da eklenmiş oldu. 

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı yıl sonu enflasyonuna yönelik yüzde 65 oranındaki beklentiye ve bugün açıklanan veriye göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 38 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Böylelikle toplu sözleşme oranıyla birlikte memur ve memur emeklisi maaşlarına yönelik zam oranı yüzde 50’ye yaklaşıyor.

Asgari ücret zam oranı ne olur?

Bakan Işıkhan, asgari ücret için aralık ayında toplanacak komisyona hitap ederken, ‘Enflasyona ezdirmeyecek bir karar’ tercih edeceklerini belirtmişti.

2023 yılı ikinci yarısında net asgari ücret 11.402 TL olurken, memur maaşlarına yönelik hesaplamada yüzde 50 sonucundan yola çıkınca, asgari ücrete de aynı oranda zam ile 2024 asgari ücretin 17 bin TL’nin üzerine çıkması bekleniyor.

6 aylık enflasyon yüzde 38 beklenirken, bu oranda artışla 2024 yılı asgari ücreti yaklaşık 15.735 TL seviyesinde oluşuyor.

2022 sonunda enflasyon yüzde 36 olurken, asgari ücrete yılın ilk yarısı için gelen zam oranı yüzde 50 olmuştu. 2023’te de yılın ilk yarısı için zam oranı yaklaşık yüzde 55, enflasyon oranı da yüzde 64 olmuştu.

Kira zamları da belli oldu.

İşyeri kiralarında uygulanan TÜİK TÜFE 12 aylık ortalama verisine göre kasım ayında kiralara uygulanabilecek olan tavan zam oranı yüzde 54,26 oldu. Ev kiralarına 1 Temmuz 2022’den beri yüzde 25 tavan zam uygulanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x