Emeklilerin Yüzünü Güldürecek Bir Gelişme Yaşandı: En Düşük Emekli Maaşı İçin Gözler Bu Rakama Çevrildi

Enflasyonun sürekli bir artış gösterdiği bir dönemde, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin zam oranı taksit taksit yükselerek yüzde 49.25’e çıkarıldı, aynı zamanda en düşük emekli aylığı da 10 bin TL olarak belirlendi.

Ancak, ek zamlar ve en düşük emekli maaşı artışı, emeklilerin ocak ayı maaşlarına yetişmedi ve en düşük emekli maaşı 7 bin 500 TL olarak ödendi. Ek zamlar ve düzenleme, Cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra emeklilerin hesaplarına yatacak.

Ocak zammının henüz yatmamış olmasıyla birlikte, yeni bir zam iddiası kulisleri hareketlendirdi. 31 Mart seçimleri öncesinde emeklilere yeni bir zam yapılacağı ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekileceği konuşuluyor.

31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimler öncesinde, yüksek enflasyon karşısında yetersiz olduğunu savunan emeklilere yönelik olarak, yeni bir müjde duyurulacak gibi görünüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2024’ü ’emekli yılı’ ilan etmesinin ardından, Kısa Dalga yazarı Çetingüleç, Ankara kulislerinde dolaşan son senaryoyu okurlarıyla paylaştı.

Çetingüleç, “Emekli Yılı” sözünün altına yapılacak düzenlemelerle ilgili beklentilerin devam ettiğini ifade ederek, özellikle düşük maaş alan emeklilere yönelik iyileştirmenin yüzde 33 ile sınırlı kalmayacağını ve seçim öncesinde en düşük emekli maaşının 14-17 bin lira aralığına çıkarılacağı konuşulduğunu dile getirdi.

Çetingüleç, bu kadar zor bir ekonomik tablo içinde bulunan emeklileri 10 bin lira maaşla seçime götürmenin Hükümet için akılcı bir strateji olmadığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x