Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı kasabanın Arnavut belediye başkanı, mayıs ayından beri ofisinden çıkamıyor

T24 Dış Haberler

Kosova’nın kuzeyindeki Leposaviç Belediyesi’nin Arnavut Belediye Başkanı Lulzim Hetemi, Arnavutlar ile Sırplar arasında bu yıl ara sıra şiddet olaylarına dönüşen gerilimin ortasında sıkışıp kaldı.

Hetemi, Nisan ayında seçildiğinden bir ay sonra NATO birlikleri ve Kosova Özel Polisi tarafından korunan ofisinde yaşıyor ve uyuyor. 

Sadece 100 oy alarak seçildi

Hetemi, Leposaviç’in toplam nüfusunun yüzde 97’sinden fazlasını oluşturan Sırpların boykot ettiği seçimde sadece 100 oy alarak seçildi. 

Sırpların çoğunlukta olduğu bölgede Arnavut belediye başkanının göreve gelmesinin ardından yoğunlaştı. Sırp nüfus, dört kuzey belediyesinde gerçekleşen seçimleri, belediye başkanlarının araba kayıtları konusunda uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık nedeniyle istifa etmelerinin ardından boykot etmişti.

Mayıs ayından beri ofisten çıkamıyor

Hetemi görev yemini ettikten kısa bir süre sonra, Sırp protestocuların ofisini kuşattığını ve gitmesini istediklerini söyledi. Hetemi bunu reddetti ve 29 Mayıs’tan bu yana evine dönmeden binada kalıyor. 

“Kim bir ofiste kalıp sandalyelerde uyumak ister ki?” diyen Hetemi, ofisinden çıkamadan geçirdiği ilk günleri anlattı. Hetemi, “Belediye başkanlığına adaylığımı koyarken Sırpların seçim yarışından çekilip böyle bir manevra yapıp yapmayacakları konusunda hiçbir fikrim yoktu” dedi. 

Sadece terasa çıkabiliyor

Daha sonra bir yatak edinen Hetemi, herhangi bir şiddeti önlemeye ve yeni seçimler için bir çözüm bulmaya çalışan uluslararası elçiler ve NATO yetkilileriyle buluştuğu ofisine bağlı bir odada uyuyor.


Hetemi’yi NATO birlikleri ve Kosova Özel Polisi koruyor

Hetemi, temiz hava almak ve şehri görmek için her gün terasa çıkıyor. 

Leposaviç’teki eski belediye personeli Arnavut bir belediye başkanına hizmet etmeyi reddetmiş ve yerlerine yine Sırp olan 75 işçi getirilmiş.

Hetemi, yeni seçim çağrısı yapıldığında görevine son vermeye hazır olduğunu söyledi, ancak Kosovalı Sırplar ile Sırbistan ve Kosova hükümetleri arasında AB arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerde bu konuda hala bir anlaşma yok.

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin hükümeti, yaklaşık 10 bin sürücüye arabalarını Kosova numaralarıyla kaydettirmeleri ya da ağır cezalarla karşılaşmaları için 15 Aralık’a kadar süre tanımıştı. İlerlemenin bir işareti olarak yerel halk arabalarını kaydettirmek için belediye hizmetlerine başvuruyor. Yıllardır pek çok Sırp, araçlarını Kosova plakalarıyla kaydettirmeyi reddediyor ve bunun yerine Priştine tarafından yasadışı olarak görülen kendi sistemlerini kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x